הנקה ובקבוקים

הנקה ובקבוקים

הנקה ובקבוקים – שלי גת IBCLC

ככלל, חשוב להבין שלהנקה יש משמעות רבה מעבר להיותה כלי להזנה של התינוק. כאשר אמהות אינן מניקות את התינוק ישירות משדיהן ישנם דברים שהוא אינו זוכה להם. כאשר התינוק יונק ויש מגע ישירות בין הרוק שלו והשד, המערכת החיסונית של האם מזהה את האתגרים החיסוניים שעמים הוא מתמודד ומספקת עזרה ותמיכה חיסונית. באופן זה, הרכיבים החיסוניים שתינוק יונק מקבל מותאמים בלעדית וישירות לצרכיו המיידים.
אני ממליצה לאמהות לתינוקות יונקים להציע בקבוקים עם חלב שאוב לתינוקות שלהם רק לאחר התבססות ההנקה, בד"כ לאחר כ 5-6 שבועות.
בגיל הזה, כאשר תינוק עולה טוב במשקל, לאם אין כאבים וההנקה עולה על "דרך המלך" התינוק בדרך כלל יוכל לעשות בקלות את המעבר מהנקה לאכילה מבקבוק בלי לפגוע בהנקה.
כאשר תינוק אינו יכול לינוק ישירות מהשד, חשוב להאכיל את התינוק בדרך הקרובה ביותר להנקה וישנן דרכים נוספות מלבד בקבוקים. רצוי להתייעץ עם יועצת הנקה מוסמכת IBCLC כבר בימים הראשונים כאשר אמהות מתקשות בחיבור התינוק לשד.

כאשר אם בוחרת להאכיל את תינוקה מבקבוק במהלך השבועות הראשונים, לפני ביסוס ההנקה, יש מספר גורמים שכדאי להתחשב בהם:

1.       בחירה בפטמה עם זרימה איטית כמה שיותר

2.       הצעת הבקבוק לתינוק כאשר הפטמה נוגעת בעדינות בשפה העליונה שלו. לא "להבריג" את הפטמה לתוך הפה של התינוק אלא לחכות עד שיפתח פה גדול ורק אז להכניס את פטמת הבקבוק בעדינות לפה התינוק.

3.       זוית החזקת הבקבוק בזמן ההאכלה צריכה להיות כזו שלא כל הפטמה מלאה בחלב אם, אלא היא כמעט חצי ריקה. גובה החלב בפטמה יהיה מעט מעל החור.

4.       קצב האכלה איטי ולא קבוע תוך כדי הפסקות במהלך ההאכלה.

5.       כדי להפחית את הסיכוי שהתינוק יאכל יותר ממה שהוא באמת צריך, אפשר בזמן אחת ההפסקות, להניח את הבקבוק עם שפתו במגע מנוחה, כאילו לשאול אותו , אם היה רוצה יותר, ורק אם עושה תנועות של רפלקס חיפוש, לאפשר לו להכניס שוב את הבקבוק לפה.

ישנם סוגים שונים של פטמות ובמגוון צורות. מבנה הפיטמה צריך להיות מותאם ככל האפשר לאנטומיה של הפה, כך שהחלק הצר של הפיטמה אינו ארוך מדי, והתינוק מגיע לחלק הרחב של הפיטמה עם שפתותיו.
עבור תינוקות מעל גיל חודשיים ועד להתחלת מזון מוצק, אפשר להאכיל את התינוקות מבקבוק כאשר הם רעבים ומגלים סימני רעב ולאו דווקא לפי שעות).אין צורך לעודד את התינוק לסיים את הבקבוק אלא לאפשר לו לאכול כמה שירצה. כך אפשר יהיה למנוע כאבי בטן ופליטות מתינוקות אשר כתוצאה מההאכלה בבקבוק יש עומס רב על מערכת העיכול שלהם. האכלה צריכה להמשך לפחות 20 דקות על מנת לאפשר למנגנון השובע הטבעי לקבוע את הכמות.

כאשר אמהות חוזרות לעבודה בגיל בו התינוקות שלהם עדיין זקוקים לחלב שלהן במהלך יום העבודה, רבות בוחרות להציע לתינוק שלהן חלב שאוב בבקבוק. רצוי להרגיל את התינוק לאכילה מבקבוק שבועות ספורים לפני החזרה לעבודה. אין צורך להציע יותר מבקבוק אחד, פעם בשבוע, אלא רק לוודא שהתינוק מוכן גם לאכילה מבקבוק. בדרך כלל תינוק יסכים לקבל בקבוק בקלות רבה יותר ממטפל אחר מאשר אמו שלו. רצוי ליידע את נותן הבקבוק בגורמים לעיל בהם רצוי להתחשב כאשר מאכילים בבקבוק. התחשבות בגורמים אלו יקלו על הטיפול בתינוק, על הרגשתו של התינוק כאשר הוא רחוק מאימו וכן על המשך ההנקה.
כאשר האם חוזרת הביתה בתום יום העבודה היא מניקה אותו עד לפעם הבאה שהיא יוצאת לעבוד. עם הגדילה של התינוק הוא יזדקק לפחות ופחות בקבוקים שאובים במהלך היום כיוון שיאכל מזונות אחרים. במקביל האם תוכל להפחית שאיבות עד להפסקת השאיבה כאשר התינוק  יעבור לארוחות של מזון מוצק במהלך היום.

מקור: www.halavm.co.il


 


השאר תגובה
bottom